// EN // TR

DEFNE SUMAN

 

İstanbul doğumlu yazar, Hatha Yoga öğrencisi ve eğitmeni, sosyolog, Prof. Macit Gökberk’in ilk torunu ve tanıdığı veya tanımadığı pek çok kişi için ilham kaynağı olan, kendini belli bir coğrafyaya ait hissetmeyen bir dünya vatandaşı. Defne Suman'ın, insan doğasına olan ilgisi ve insanın derinliklerini keşfetme ihtiyacı, onu, Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamaya kadar getirdi. Bir adım ötede Amerika'nın prestijli bir üniversitesinde doktora yapmak yatarken, o yeni bir yol seçerek akademisyenliği bırakıp yola çıktı. 2003 yılından itibaren dört kıtada seyahat ederek yoga öğrenmeye ve ardından öğretmeye başladı. Defne Suman, yazı aracılığıyla, 'insana olan merakını doyurmaya' ve böylece iç dünyasını keşfetmeye, yaşamını sürdürdüğü İstanbul, Atina ve Portland (Oregon) üçgeninde devam ediyor.  Çocukluk yıllarından beri okuma ve yazma ile haşır neşir olan Defne, 13 yaşından sonra yazılarını gözlerden uzak tutmaya karar verdi. Okur ile buluşması ise maneviyatın izinde iç dünyasını keşfettiği yıllarına denk gelir. Kendi deyimiyle “üzerine sinmiş tecrübelerin merceğinden bakıp da gördüğü insana, topluma, yaşama dair” yazıyor. En büyük ilham kaynağı sahici olana karşı duyduğu merak ve başlıca tatmin alanı da hakikati ifade etmenin insanları birbirine bağlayan eşsiz tabiatı.


İlk kitabı ‘Mavi Orman’ Şubat 2011’de Kural Dışı yayınevinden çıktı. (Mavi Orman 2018 yılında Doğan Novus tarafından yeniden basıldı) Mavi Orman'ı, 2013'te ilk romanı ‘Saklambaç’ (Hit Yayınları)  2016'da Büyük İzmir Yangını öncesindeki üç yılı hikaye eden Emanet Zaman (Doğan Kitap) , 2017'de Kıbırs Harekat'ının bilinmeyen insanı yüzünü ortaya çıkaran Yaz Sıcağı (Doğan Kitap)  ve 2018'de de yine aile sırları ile memleket sırlarının örtüştüğü bir hikayeyi konu olan Kahvaltı Sofrası (Doğan Kitap) yayımlandı. Yazarın evlilik, yoga hocalığı, yas ve yaratıclık üzerine yazdığı edebiyat dışı eserlerinden oluşan İnsanlık Hali 2019 sonbaharında Altın Kaplumbağ Yayınları tarafından basıldı. Defne Suman Rağmen ile Doğan Kitap'ın 20. yaşı için derlenen kitap projesine de öyküleriyle katkıda bulunmuştur. 

HAYAT HİKAYESİ
Önümüzdeki on iki saat boyunca benim hakkımda en ufak bir fikirleri bile olmayan bir uçak dolusu insanla aynı mekanı paylaşacağım. Yolculukta ‘hiç kimse’ olmayı seviyorum.
Mavi Orman